TİCARİ HAYATA “NÖBETÇİ NOTERLİK” DOPİNGİ A+ A-
13.09.2019

Adalet Bakanlığı tarafından 6 Nisan’da uygulamaya konulan nöbetçi noterlikler sayesinde ticaret hayatı hafta sonu da devam etti. Bu noterliklerde yapılan işlemler ile yaklaşık 15 milyar liralık iş hacmi oluşturuldu.

Adalet Bakanlığı ve Türkiye Noterler Birliği’nin çalışmasıyla 6 Nisan 2019 tarihinde ülke genelinde faaliyete geçirilen ‘nöbetçi noterlik’ uygulamasına vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Uygulamanın başladığı günden bu yana nöbetçi noterliklerde 265 bin 644 işlem yapıldı. Yapılan işlemler ticaretin, sanayinin ve ekonominin çarkını hafta sonu da döndürdü. Nöbetçi noterliklerde yapılan işlemlerle 15 milyar liralık işlem hacmi oluştu. Söz konusu işlem hacminin 12,5 milyar liralık kısmı ikinci el araç satış ve 2,5 milyar liralık kısmı da ilk tescil işlemleri sonucu oluştu. Ayrıca nöbetçi noterliklerde yapılan 265 bin 644 işlem için devlet adına 36 milyon liralık vergi ve harç tahsil edildi.

SEKTÖREL İŞLEM HACMİNDE DE ARTIŞ OLDU

Uygulama, araç satışı ile ilgili sektörlere de olumlu yansıdı. Zorunlu trafik sigortası ve kasko sektöründe ilk tescil ve ikinci el araç satış işlemlerinde yaklaşık 200 bin adetlik artış sağlandı. Hafta sonu hizmet veren bankaların işlem hacminde de artış oldu. Plaka basım işlemleri,  araç muayene ve kontrol noktalarında yapılan işlemler ve oto sanayii işlemlerinde de işlem hacimlerinde artış yaşandı.

NÖBETÇİ NOTERLİKLERDE İŞLEM SAYISI 265 BİNİ GEÇTİ

Uygulamanın hayata geçirildiği tarihten bu yana nöbetçi noterlerde toplam 265 bin 644 işlem yapıldı. Bu işlemlerden bin 482’si konsolosluklarda gerçekleştirildi. Uygulama kapsamında hafta sonu yapılan işlemlerin büyük çoğunluğunu araç sicil ve tescil işlemleri oluşturuyor. 6 Nisan’dan bu yana 173 bin 451 ikinci el araç satış işlemi, 16 bin 809 sıfır araç tescil işlemi yapıldı. Toplamda tescil işlemi yapılan araç sayısı 190 bin 260 oldu.

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←