HÜKÜMLÜLERE YÖNELİK İŞ MAKİNESİ OPERATÖRLÜĞÜ EĞİTİMİ BAŞLADI A+ A-
14.01.2020

Adalet Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında cezaevlerinde bulunan hükümlülere, iş makinesi operatörlük eğitimleri ve sondörlük eğitimleri verilmeye başlandı. Düzenlenen programda konuşan Adalet Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş Adalet Bakanlığının, hükümlülerin topluma yeniden kazandırılması kapsamında birçok projeye imza attıklarını söyledi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 25 Eylül 2019'da İşyurdu çalışmalarının desteklenmesi konusunda iş birliği protokolü imzalamıştı. Protokol kapsamında hükümlülere iş makinesi operatörlük eğitimleri ve sondörlük eğitimleri verilmesi kararlaştırıldı. Hükümlülere, 6 hafta boyunca Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Makine İmalat ve Donanım Dairesi Başkanlığına ait Ankara Etlik Eğitim Merkezinde ekskavatör eğitimi verilecek. Merkezde kurulu olan simülatör üzerinden ders alacak olan hükümlüler, pratik olarak da ekskavatör eğitimi alacak. Hükümlüler, eğitimin sonunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sınava tabi tutulacak. Başarılı olanlara uluslararası geçerliliğe sahip G sınıfı sürücü belgesi verilecek. Hükümlüler, cezalarının bitmesinin ardından bu alanda iş sahibi olabilecek.

Hükümlüler sondörlük eğitimi de alacak. İlk eğitim Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğünde başlayacak. Toplamda 25 gün sürecek sondörlük eğitiminin ilk 5 günü genel jeoloji bilgisi, kuyu yeri seçimi, genel sondaj tekniği, numune alma, motor ve pompa bilgisi, genel matematik bilgisi gibi derslerden teorik, kalan 20 gün ise makine ve kuyu başında uygulamalı pratik eğitim şeklinde yapılacaktır. Eğitim sonunda yazılı ve sözlü sınav yapılacak, başarılı olanlara uluslararası geçerliliğe sahip sondörlük belgesi verilecek.

Programda konuşan Adalet Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş, Adalet Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında İşyurdu Çalışmalarının Desteklenmesi Konusunda İş Birliği Protokolü imzalandığını anımsatarak, Adalet Bakanlığının, hükümlülerin yeniden topluma kazandırılması kapsamında mesleki eğitimde yoğunlaşan çalışmalar yapıldığını belirtti. Bakan Yardımcısı Kuş, “Şu an bulunduğumuz bu modern eğitim merkezinde, hükümlülere yüksek oranda istihdam olanağı sağlama imkanı bulunan iş makinesi operatörlüğü eğitimi verilmektedir. Toplam 76 saat süreli bu eğitimin bir bölümü teorik bir bölümü de araç başında pratik olarak verilmektedir. Ayrıca gerçeğe çok yakın araç kullanma deneyimleri sunan modern simülatörler kullanılmak suretiyle hükümlü kursiyerlere, her türlü iklim ve yol koşulunda iş makinesi kullanımına ilişkin zengin öğrenme imkanı sunulmaktadır.” dedi. Bakan Yardımcısı Kuş eğitimi tamamlayarak sınavda başarılı olan hükümlülerin Milli Eğitim Bakanlığı onaylı İş Makinesi Operatörlük Yetki Belgesi almaya hak kazanacaklarını söyledi.  

309 İŞYURDU MÜDÜRLÜĞÜ BÜNYESİNDE 180’DEN FAZLA MESLEK ALANINDA EĞİTİM VERİLİYOR

Adalet Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş İşyurdu bünyesinde yürütülen çalışmalara da değinerek 309 işyurdu müdürlüğü bünyesinde oluşturulan atölye ve tesislerde faaliyet gösteren İşyurtları Kurumu, 180’den fazla meslek alanına ilişkin iş başı mesleki eğitim verdiğini aktardı. Bakan Yardımcısı Kuş, “İşyurtları Kurumu bugün itibarıyla yılda 60.000 hükümlüye meslek eğitimi vermesiyle ülkenin yetişkin eğitimi yapan en büyük kurumları arasında bulunmakta; mobilyadan tekstile, el sanatlarından kuyumculuğa, tarım ve hayvancılıktan gıda üretimine kadar birçok alanda yapmış olduğu üretimlerle de marka haline gelmiş durumdadır.” ifadelerini kullandı.

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←