BOZDAĞ VENEDİK KOMİSYONU TARAFINDAN HAZIRLANAN RAPORA SERT TEPKİ GÖSTERDİ A+ A-
13.03.2017

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Venedik Komisyonu tarafından hazırlanan rapora sert tepki göstererek, Kanal-24 Televizyonunda katıldığı canlı yayından şunları söyledi:

VENEDİK KOMİSYONU RAPORU KESİNLİKLE SİYASİDİR

Venedik Komisyonu’nun hazırladığı raporunun bizim açımızdan bir kıymeti yok. Çünkü Venedik Komisyonu teknik bir komisyondur. Avrupa Konseyi’nin teknik bir komisyonu ve Anayasa yapım süreçlerinde teknik danışmanlık yapar. Şuanda Venedik Komisyonu’nun hazırladığı ve Cuma günü kabul ettiği rapor kesinlikle siyasi bir rapordur. Teknik bir rapor değildir. Uzmanların raporu değildir. CHP’nin parlamento sürecinde söylediği ve şuanda ifade etiği ayrıca kendi internet sitesinde yayınladığı görüşleri aynı siyasal üslupla aynı siyasal dille yansıtıyor. Halbuki Venedik Komisyonu siyasal bir dil kullanmamalı. Ben buradan Venedik Komisyonu’na söylüyorum; siz CHP grup başkan vekili misiniz ki CHP adına Venedik Komisyonu’na rapor sunuyorsunuz? Yoksa siz CHP’nin sözcüsü müsünüz ki CHP sözcüsü gibi Avrupa Konseyi’ne Türkiye’deki anayasal süreci hakkında rapor sunuyorsunuz?

BİZİM AÇIMIZDAN RAPORUN OBJEKTİFLİĞİ YOKTUR

Venedik Komisyonu raporu ortada ama bizim açımızdan bu raporun bir objektifliği yoktur, saygınlığı yoktur, itibarı yoktur. Çünkü rapor adil değil, objektif değil, teknik değil tamamen sübjektif tamamen siyasi bir rapordur ve tamamen Türkiye’nin yürüyen halk oylaması sürecine müdahale eden Avrupa Konseyi’ni Venedik Komisyonu üzerinden bu süreçte ‘hayır’ın yanında konumlandıran, ‘hayır’dan yana taraf olduğunu ilan eden bir rapordur. Bizim bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Bir bağlayıcılığı yok bunun ama burada bir şeyi de hem vatandaşlarımızın bilmesi lazım. Venedik Komisyonu normalde raporlarını ne zaman çalışmalarını yapar. Bir hükümetler talep ederse yapar. Biz talep etmedik. İki kendi görevlendirilirse talep yapar. Görevlendirilmiştir aralık ayında ama dikkat edin görüşmelerini vesairesini tamamladı. Raporunu ne zaman yayınlıyor? Teknik danışmansan meclisten çıkmadan yayınlayacaksın ki komisyonlarda genel kurulda bu teknik rapordan istifade imkanı varsa istifade edilsin. Komisyon bitmiş, genel kurul bitmiş bu saatten sonra yayınlanacak bir raporun Türkiye’nin anayasa değiştirme sürecine en ufacık bir etkisi yok. Çünkü meclisin artık buna müdahale etme şansı yok. Peki neye müdahale etme imkanı var? Oylamaya müdahale etme imkanı var. işte Venedik Komisyonu oylamaya giderken sandığa çeyrek kala açığı kabul ettiği bu raporlar resmen ‘evet’ ‘hayır’ sürecine ‘hayır’dan yana taraf olarak müdahil olmuştur.

'EVET' ÇIKARSA TÜRKİYE DÜŞMANLIĞI YAPANLAR KENDİNE GELEMEYECEK

‘Evet’ çıkarsa herhalde Venedik Komisyonu da kendine gelemeyecek, Hollanda’daki ırkçılar, faşistler, Almanya, Avusturya, İsviçre’deki ırkçı, faşist, ayrımcı, Türkiye düşmanlığı yapanlar kendine gelemeyecektir. Ben buradan aziz milletimize çok net söylüyorum. Eğer bu halk oylaması Türkiye’nin aleyhine bir oylama olmuş olsa emin olun bu ülkelerin hiç birisi ‘hayır’ çıksın diye bu kadar yüksek perdeden konuşmazlardı. Ben uzun yıllar tek başlı yürütmeyi inanarak savunan birisiyim. Daha çok az kişinin bu meselede konuştuğu dönemde yüksek sesle konuşan birisiyim ve bunun Türkiye’ye ve Türk milletine çok şey kazandıracağına yürükten inanıyorum. Avrupa ziyareti yapana kadar bu inancımı yüksek sesle ifade ediyordum ama Avrupa’da Almanya’nın ve diğer ülkelerin son yaşanan hadiselerde ortaya koydukları tavrı görünce bizim ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu bir kez daha gördüm ve inanarak anlattığım şeyi bin kat daha fazla bir inançla anlatmamız ve buna sahip çıkmamız gerektiğine ben yürekten inanıyorum.

BU KADAR TELAŞ VARSA ATILAN ADIM DOĞRUDUR

Onun içinde diyorum ki; bu milleti, bu devletin yararına bir saniye bile nefes almayanların ortaya koyduğu tavra aziz milletimiz çok dikkat etmelidir. Bizim duracağımız yer belli. Bir yandan PKK terör örgütü bir yandan DEAŞ terör örgütü bir yandan DHKP-C bir yandan FETÖ bütün terör örgütleri telaş içindeler. Türkiye’de sistem değişiyor diye. Şimdi Avrupa telaş içinde Türkiye’de sistem değişiyor diye. O zaman bizim dönüp kendimize sormamız gerekmez mi?  Bu kadar terör örgütleri telaştaysa Türkiye’nin yararını istemeyen bu kadar ülkeler telaştaysa o zaman bu atılan adım bu milletin bu devletin lehine bir adımdır. Ben milletimizin onlara en büyük cevabı sandıkta vereceğine yürekten inanıyorum.

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←