BOLU ADALET SARAYI AÇILIŞINA KATILAN BAKAN GÜL: ADALETİ SAĞLAMAK DEĞİŞMEZ ÇABAMIZDIR A+ A-
19.03.2019

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, tüm reform çalışmalarını güven veren ve erişilebilir bir adalet hizmeti yaklaşımıyla gerçekleştirmeye çalıştıklarını vurgulayarak, "Adaleti sağlamak ve hayatımıza bu erdemi hakim kılmak, değişmez çabamızdır” dedi.

İNSAN KAYNAKLARIMIZI HER GEÇEN GÜN ARTIRIYORUZ

Bolu Adalet Sarayı’nın açılış töreninde konuşan Adalet Bakanı Gül, reform çalışmalarını güven veren ve erişilebilir bir adalet hizmeti yaklaşımıyla gerçekleştirmeye çalıştıklarını kaydetti. Bakan Gül, "Altyapı çalışmalarımızın yanında insan kaynağımızı da her geçen gün artırıyoruz. Yaklaşık 20 bin hakim ve savcı yargı mensubuz var. Yine diğer çalışanlarımızla birlikte toplamda 150 bin adalet hizmetini sunan onurlu, şerefli, bu teşkilatın büyük bir ailesine sahibiz" dedi.

ÇOK BÜYÜK İMKANLARA KAVUŞTUK

Adalet binalarının teknik kapasiteye ulaşması kadar niteliğinin de önemli olduğunun altını çizen Bakan Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Adalet saraylarını merdiven altından, yakın komşu esnaftan imkanlarını talep eden adliyelerden hamdolsun bugün Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde çok büyük imkanlara kavuşturduk. Elbette bu teknik kapasiteleri artırmak, bu binaları yapmak işin bir yönü ama asıl yönü içerisinde elbette eğitimli, nitelikli, kaliteli adalet hizmetlerini standardını artırarak vermek. Nitelik, elbette nicelikten daha önemlidir. Hakim, savcı eğitimi bu çerçevede çok önem kazanmaktadır ki 2019 yılını eğitim yılı olarak ilan ettik.”

ADALET AKADEMİSİ YENİDEN HİZMETE AÇILACAK

Türkiye Adalet Akademisi’nin yeniden açılacağını söyleyen Bakan Gül: “Bu çerçevede tamamlayıcı hukuk eğitimi, sürdürülebilir hukuk eğitimi ve kişisel mesleki gelişim eğitimi olmak üzere üç temel alanda yoğunlaşacağız. Yine buradan bu vesileyle ifade etmek isterim ki Türkiye Adalet Akademisi'ni daha reforme ederek, daha da geliştirerek, fonksiyonunu artırarak inşallah çok gecikmeden tekrar hizmete açmayı planlıyoruz. Bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

1 MİLYON 977 BİN TEBLİGAT ELEKTRONİK ORTAMDA MUHATAPLARINA ULAŞTI

Vatandaşların daha kaliteli ve gecikmeden adalet hizmeti alabilmesi için çalışmaları sürdürdüklerini dile getiren Bakan Gül: “Geç gelen adalet, adalet değildir. Bu anlayış hepimiz için daha fazla özveri ve çalışmayı elbette perçinlemektedir. Bu çerçevede yapılan yeniliklerden biri de 1 Ocak tarihinde başlayan elektronik tebligat uygulamasıdır. Postadaki gecikmeler, farklı kişilere, ilgisiz kişilere yapılan tebligatların süreci geciktirmesi, uzatması, hak kayıplarına yol açması adalet hizmetlerini olumsuz etkiliyordu. O çerçevede yapılan bu düzenlemeyle vatandaşlarımızın işini kolaylaştırdık. Adalet hizmetlerinin kalitesini daha da arttırdık. Böylece 1 Ocak tarihinden itibaren bugüne kadar 1 milyon 977 bin adli tebligat elektronik ortamda muhataplarına ulaşmıştır. Bu çok büyük bir rakamdır.” ifadelerini kullandı.

Elektronik tebligat oranlarının zamanla yükseleceğine değinen Bakan Gül: “Vatandaşımız, avukatlarımız, kurumlarımız anında tebligattan haberdar olabilmektedir. Bu sistemden avukatlarımızın yanında vatandaşlarımız da talep etmesi halinde yararlanabilecektir. Vatandaşlarımızın elektronik tebligat hizmetinden faydalanmasını, yargı hizmetlerini kolaylaştıracağı için tavsiye ediyorum." ifadelerini kullandı.

YARGI MENSUPLARIMIZA BÜYÜK BİR GÖREV DÜŞMEKTEDİR

Dünyada ve Türkiye'de adaleti ayakta tutmak, adalet duygusunu korumak ve adalet bayrağını yere düşürmeden taşımakla mükellef olduklarının altını çizen Bakan Gül konuşmasına şöyle devam etti:

 "Ne özgürlükleri güvenliğimize ne güvenliğimizi hak ve özgürlüklerimize feda ederiz. Hak ve özgürlükleri korumayan bir düzen ve güvenlik perspektifi toplumda gerilemeye yol açar. Hem düzenimizi, dirlik ve birliğimizi hem de hak ve özgürlüklerimizi koruyacağız. İşte bu korumada, milletimizin bireysel hukukunu ve devletimizin kolektif hukukunu korumada yargı mensuplarımıza büyük bir görev düşmektedir. 15 Temmuz'da milletimiz demokrasi meydanlarında hain darbe girişimine karşı nasıl demokrasi nöbeti tuttuysa o günden itibaren ve hala demokrasi nöbetini adliyede koridorlarında koruyan, kollayan yargı mensuplarımıza, adalet teşkilatı mensuplarımıza milletim adına şükranlarımı, teşekkürlerimi sunuyorum. Sizler bu nöbeti tutmaya devam ediyorsunuz. Bu milletin hukukunu korumaya devam ediyorsunuz.”

TERÖRÜN DİNİ OLMAZ, DİNİN DE TERÖRÜ OLMAZ.

Yeni Zelanda’da düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyen Bakan Gül, "Yeni Zelanda hükümetinden, İslam karşıtlığı bu saldırıyı büyük bir titizlikle takip ederek soruşturmayı etkin bir şekilde yürütmesini ve faillerinin bir an önce adalet önünde hak ettikleri cezayı almaları için gerekeni yapmasını bekliyoruz. İslam karşıtlığı, Türk karşıtlığı, Türkiye karşıtlığı bu dünyada hiç kimseye fayda sağlamaz. Demokratik hiçbir toplum, hiçbir ülke, asla bunu kabul edemez. İnancımız odur ki hiçbir din asla ve asla terörle anılamaz. Terörün dini olmaz, dinin de terörü olmaz. Terörün asla ırkı, milliyeti olmaz. Ama bu hususta maalesef dünyada 'iyi terör', 'kötü terör' ya da farklı birtakım terörü İslam'la özdeşleştirme yönünde bir dil kullanıldığını da görmekteyiz. İslam bir barış dinidir, asla terörle yan yana gelemez ve hiçbir din, ırkın da terörle yan yana gelmesi asla kabul edilemez." değerlendirmesini yaptı.

Adalet Bakanı Gül, konuşmanın ardından protokol üyeleriyle açılışı yapılan adliye sarayında incelemelerde bulundu. Gül, adliye personeli ve vatandaşlarla sohbet etti.

  

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←