BAKAN GÜL, “ŞİMDİ REFORMLARLA ÜLKEMİZİN STANDARTLARINI DAHA DA YUKARI ÇIKARMA ZAMANIDIR” A+ A-
28.05.2019

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2023'e kadar olan yargı reformunu 30 Mayıs Perşembe günü tüm kamuoyu ile paylaşacağını anımsatarak, “Bizim temel yaklaşımımız, insanımızın özgürlüğünü ve ekmeğini daha da artırarak, Türkiye'yi büyütmek ve geliştirmektir” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Gaziantep’te sivil toplum kuruluşlarının başkanları ve kanaat önderlerine verilen iftara katıldı. Bakan Gül iftar programında yaptığı konuşmada Ramazanın birlik ve beraberlik ayı olduğunu dile getirerek,  “Şimdi Türkiye'nin ve vatandaşımızın ekonomisini daha da yükseltme zamanıdır. Şimdi reformlarla ülkemizin standartlarını daha da yukarı çıkarma zamanıdır. Şimdi özgürlükleri daha çok arttırma zamanıdır. Şimdi adaleti daha da tahkim etme zamanıdır. Bütün eksiklerin farkındayız. Çok önemli şeyler yaptık. 17 yılda büyük reformlar yaptık.” dedi.

ÖZGÜRLÜKLERİ DAHA DA ARTIRICI ADIMLAR ATACAĞIZ

 "Ekonomimizi, hukuku ve adaleti tahkim edecek döneme hep birlikte giriyoruz." diyen Bakan Gül, şöyle devam etti:

“İnsanımızın doğuştan kazandığı, nerede doğmuş olursa olsun, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları birdir ve her biri eşit, özgür vatandaşlardır. Bu konuda özgürlükleri daha da arttırıcı adımları atacağız. Vatandaşlarımızın bir tarağın eşit dişleri gibi eşit ve birinci sınıf vatandaş olarak hiçbir ayrımcılığa tabi tutulmayacağı, uygulamalardaki eksik ve aksaklıkları giderici çalışmaları hep beraber yapacağız.”

YARGI REFORMUNDA TEMEL YAKLAŞIM ÖZGÜRLÜKLERİ ARTIRARAK TÜRKİYE’Yİ BÜYÜTMEK

Hukuk anlamında çok önemli mevzuat değişiklikleri yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini anlatan Bakan Gül, şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanımız, 30 Mayıs Perşembe günü inşallah 2023'e kadar olan yargı reformunu tüm kamuoyu ile paylaşacak. Bizim temel yaklaşımımız, insanımızın özgürlüğünü ve ekmeğini daha da arttırarak, Türkiye'yi büyütmek ve geliştirmektir. Türkiye'nin huzurunu bozmak isteyenlere, Türkiye'nin birliğini, beraberliğini, kardeşliğini bozmak isteyenlere daha fazla birlik diyelim, kardeşlik diyelim. Ülkemizi terörle diz çöktürmek isteyenlere karşı daha fazla kararlı duruşumuzla inşallah bayrağımızı, cennet vatanımızı daha güzel yerlere hep birlikte taşıyacağız.”

MİLLET VESAYETÇİLERİ ÇÖP KUTUSUNA ATTI

27 Mayıs 1960 yılında seçilmiş Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarının idam edildiğini anımsatan Bakan Gül, milletin vesayetçileri çöp kutusuna attığını vurgulayarak, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bu millet, ne zaman başını kaldırsa, bu milletin başı ezilmeli, milletin iradesine 'sesi kısılmalı' diyerek vesayetçiler hep devreye girmiştir. Bu örnekler artık tarihte kalmıştır. Milletimiz, inşallah vesayetçi anlayışı artık çöp tenekesine ve tarihin tozlu raflarına gömmüştür. Bundan sonra daha fazla demokrasi ile daha fazla özgürlük ile milletin iradesi daima hakim olacaktır. 'Sizi buraya getiren güç, sizin idam edilmenizi istiyor' gibi bir yargı anlayışı ile bu milletin seçtiği milletin adamları idam kürsüsüne götürüldü. Artık bu yaşanmışlıklar hepimiz için birer ders olarak, hukukun, demokrasinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.”

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←