BAKAN GÜL RİZE PERSONEL EĞİTİM MERKEZİNİN AÇILIŞINA KATILDI A+ A-
12.03.2019

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, son 17 yılda çalışma koşullarının fiziki ve teknik açılardan daha iyi imkanlara kavuştuğunu ve hizmet içi eğitimin çok önemsendiğini belirterek, "Adalet sunmak için bir hizmette bulunmak en büyük şereftir" dedi.

Adalet Bakanı Gül, Adalet Bakanlığı Rize Personel Eğitim Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, 12 Mart'ın, İstiklal Marşı'nın kabulünün yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, İstiklal Marşı'nın, bu milletin hiçbir zaman esaret altında kalmayacağının nişanesi olduğunu belirtti.

ADALETSİZ HİÇBİR TOPLUM YAŞAYAMAZ

Tarihi şanla dolu Türk milletine, adalet teşkilatında zabit katibi veya bakan olarak hizmet etmenin önemine vurgu yapan Gül, şöyle devam etti:

"Teşkilatın neresinde olursanız olun bu millete hizmet etmek büyük bir şereftir. Hele hele adalet hizmetleri öncülüğünde, adalet sunmak için bir hizmette bulunmak en büyük şereftir. Çünkü insanoğlu adaletten başka hiçbir şeyin peşinde koşmaz. Aç kalır, açıkta kalır, susuz kalır ama adaletsiz hiçbir birey, toplum yaşayamaz. İşte adalet devletin temeli, adaletin temeli de hukuk olduğuna inanan bir teşkilat olarak, toplumda adalet duygusunu yükseltici her faaliyet her türlü takdirin üzerindedir."

Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde 17 yılda çok büyük kazanımlar elde ettiğinin altını çizen Gül, "Adalet hizmetleri de bunun başında gelmektedir. Adliyenin birçok işinin avukat, esnaf ya da iş adamları tarafından görüldüğü zamanları geçirdik. Kırtasiye ihtiyacı olur, barodan avukatlardan bir destek alınır. Karşı esnaf gelir, katkıda bulunur. Affedersiniz hayvanlar üzerinde keşiflere gidilen, adalet hizmetleri dağıtılmaya çalışılan, merdiven altlarında adliye hizmetleri verilmeye çalışılan günleri gördük." ifadesini kullandı.

Niteliği ve kaliteyi artırma adına çalışmalara ağırlık verileceğini belirten Gül, "Özellikle eğitim, yargı, adalet hizmetlerinin verilmesinde çok önem taşımaktadır. Bunun da temel merkezi eğitim kurumları, okullardır. İster adalet ister yargı mektebi olsun bitirdiği lise, bitirdiği üniversite, hukuk fakültesinde aldığı eğitimonun vereceği yargı, adalet hizmetlerinin çıtasını belirleyecek." dedi.

HUKUK FAKÜLTELERİNDEKİ ÖĞRENCİ SAYISI

Adalet Bakanlığının eğitime daha fazla önem verilmesi için çalışmalar yürüttüğüne değinen Gül, "YÖK Başkanımız ile uzun zamandır müzakere ediyoruz. Hukuk fakültelerindeki kontenjanın azaltılması bizim için çok önemlidir. Hukuk fakültelerinin eğitim kalitesini artırmak bizim için çok önemlidir. Burada özellikle yurt dışında hiçbir şekilde devam etmeden hukuk fakültesi diploması almak, başarı puanı ortalamasının düşük bir şekilde hukuk fakültelerine girişlerine, daha böyle niteliğin azalmasına asla müsaade edemeyiz." diye konuştu.

"FETÖ'cüleri tasviye ettikten sonra yargıda bütün hakim ve savcılarımıza güveniyoruz." ifadesini kullanan Gül, şunları söyledi:

"Nicelik sayısında çok önemli sayılara ulaştık. Şimdi kaliteyi daha da artırıcı şekilde çalışacağız. Hemen mezun olur olmaz kürsüye değil, bir hakim savcı nezaretinde işlemleri görecek, takip edecek sonra tecrübe edindikten sonra yargısal faaliyetlerde bulunacak bir süreci hep birlikte değerlendirmiş olacağız. İşte bu amaca matuf olarak Personel Eğitim Merkezi'nin açılışını yapıyoruz. Hizmet vermeye uzun zaman önce başladı. Biz sadece açılışını yapıyoruz."

Bakan Gül, 2017-2019 yılları arasında 10 bin 475 kişiye hizmet içi eğitim verildiğini belirterek, 2019 yılında hakim ve savcılara yönelik eğitimin yoğun şekilde sürdürüleceğini, buna ilişkin Hakimler ve Savcılar Kurulu ile planlama yaptıklarını aktardı.

Gül, 6 bin hakim ve savcının hizmet içi ve meslek içi eğitime tabi tutulacağını kaydederek, "Eğitim bir süreçtir. 'Hukuk Fakültesini bitirdim. Eğitime ihtiyacım yok' diyemeyiz. Dünyadaki içtihat değişimleri, yeni sorunlar çıkıyor teknoloji geliştikçe. Eğitim personelimizin veya mensubumuzun eksikliğinden değil, daha fazla kaliteyi artırmak bir ihtiyaçtan kaynaklı. Bu nedenle 2019 yılını hakim ve savcılarımızın eğitim yılı ilan ettik." ifadesini kullandı.

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←