BAKAN GÜL KAYMAKAM ADAYLARINA SESLENDİ “OTURDUĞU MAKAMDAN GÜÇ ALAN DEĞİL, OTURDUĞU MAKAMA İTİBAR KATANLAR BAŞARILI OLUR” A+ A-
23.09.2019

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 105. Dönem Kaymakamlık Kursu'nda eğitimlerine devam eden kaymakam adaylarına hitap etti.

Bakan Gül, yönetim anlayışının artık değiştiğini dile getirerek, “Sorumluluğunuz her zaman görev yerinizin sınırlarından daha büyük olacak.” ifadelerini kullandı. Devlet yönetiminin vatandaşa daha hızlı şekilde hizmet ulaştırmak üzere her türlü imkanı kullandığını dile getiren Bakan Gül, kaymakam adaylarına makamlarını millete açmaları tavsiyesinde bulunarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Makamlarınızı millete açın. Bizler makamlarını milletten emanet almış kişileriz. Millete hizmet ederek, milletin verdiği bu emanete sahip çıkarak, milleti temsil ederek bu görevlerimizi yapacağız, bu makamlar hizmet makamıdır, millete hizmet edeceğiz, başka hiçbir yere değil. Temsil makamıdır, devletimizi en güzel şekilde temsil edeceğiz.”

AYRIMCILIK VE AYRICALIK İÇERİSİNE GİRMEDEN YÖNETİMDE ADALET

Kaymakam adaylarına alçakgönüllülük, yapıcı ve iletişime açık olunması tavsiyesinde bulunan Bakan Gül, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Oturduğu makamdan güç alan değil, oturduğu makama itibar katan her arkadaş başarılı olmuş demektir. Etnik kökeni, dini, dili ne olursa olsun hiçbir vatandaşa ayrımcılık ve ayrıcalık içerisine girmeden yönetimde adalet ilkesi ile hareket edeceğinize gönülden inanıyoruz. Kucaklayıcı olarak, milleti bağrımıza basarak, milletle beraber olarak çok önemli neticeler, çok önemli kazanımlar elde edeceğiz.”

YÖNETİMDE DE ADALET HER ŞEYİN BAŞIDIR

Adaletin yönetimin hiç bir kademesinde vazgeçilemez olduğunu kaydeden Bakan Gül konuşmasında, “Adalet sadece mahkeme salonlarında verilen bir değer değildir. Adalet dediğimiz toplumun her kesiminde, devletin her kademesinde her zaman uygulanması gereken, gözetilmesi gereken ana ilkedir, ana değerdir. Yönetimde de adalet her şeyin başıdır.” dedi.

KAYMAKAMLIK BİR GÖREVDEN ZİYADE BİR İDEALDİR

Kaymakam adaylarına göreve başladıklarında üst kadrolardan emir beklemeden kendi projelerini oluşturarak vatandaşlara hizmet etmeleri tavsiyesinde bulunan Bakan Gül, “Kaymakamlık bir görevden ziyade bir idealdir. 657’ye tabi olarak yaptığımız bir görevden ziyade bir vatan aşkıdır, bir ideal meslektir. Bu duyguyla görevimizi ifa edersek mutlaka daha başarılı oluruz.” şeklinde konuştu.

26 Ağustos’ta başlayıp 25 Ekim tarihine kadar devam edecek olan 105. Dönem Kaymakamlık Kursu’nda 97 kaymakam adayı eğitim alıyor.

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←