BAKAN GÜL: FETÖ ELEBAŞININ İADESİ İLE ISRARLARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ A+ A-
07.02.2019

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, FETÖ elebaşının ABD'den iade süreci hakkında Bizim iade talebimiz var. ABD'nin Türkiye'ye iade etmesi gerekir. Bu konudaki ısrarlarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, A Haber'de canlı yayına katılarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Gül, FETÖ elebaşının ABD'den iade süreci hakkında, "Şu anda heyetlerimiz Amerika'da, diğer konuları görüşüyorlar. Bizim iade talebimiz var. ABD'nin Türkiye'ye iade etmesi gerekir. Bu konudaki ısrarlarımızı sürdürüyoruz. Şu an itibariyle bu çalışmalar için arkadaşlarımız Amerika'dalar." dedi. Gül, FETÖ elebaşının Mısır’a kaçacağı yönündeki iddialara ilişkin olarak da "O konuda; bir duyum üzerine bir şey söyleyecek değilim. Biz resmi karar ve belgelerle ilgili konuşmamız gerekir. Ama Türkiye Cumhuriyeti, dünyanın neresinde olursa olsun FETÖ'nün elebaşı ve yöneticileriyle ilgili ara vermeksizin yapmaya devam edeceklerdir. Nereye giderlerse gitsinler Türkiye Cumhuriyeti'ni enselerinde göreceklerdir. Bu konuda hiçbir gevşeme, rehavete kapılamayız. Sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz, takipçisi olacağız." değerlendirmesinde bulundu.

FBI'ın Amerika'da FETÖ'ye ilişkin başlattığı soruşturmayla bazı kişilerin gözaltına alındığı hatırlatılarak sonrasında yeni bir gelişme olup olmadığına ilişkin soruya Gül, Türkiye'de yaşanan darbe girişimine ilişkin bilgi ve belgelerin Amerika'ya iletildiğini, çıkan tüm belgelerin de verildiğini hatırlattı. Türkiye'ye bir heyetin geldiğini ve yerinde inceleme yaptığını belirten Bakan Gül,  Türkiye'den giden heyetin de bunun ayrıntılarını görüştüğünü, bilgilerin gerektiğinde kamuoyuyla paylaşılacağını kaydetti.

KARTAL’DA ÇÖKEN BİNA

İstanbul Kartal'da binanın çökmesiyle ilgili Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturma başlattığını hatırlatan Adalet Bakanı Gül, "Soruşturma neticesinde kim ihmal etmişse, kim bu ölüme sebebiyet vermişse, sorumlular kimse en ağır şekilde hukuk çerçevesinde cezasını çekecektir. Biz de bunun takipçisi olacağız." diye konuştu. Bakan Gül, çok uzamadan soruşturmanın hızlı şekilde tamamlanacağını bildirdi.

TÜRKİYE’DEN ÖZÜR DİLEMELİ

"ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun yayımladığı bir haritada Türkiye ikiye bölünmüş gibi gözüküyor. Bunu nasıl değerlendirisiniz?" şeklindeki soru üzerine Gül, böyle bir durumun asla kabul edilemeyeceğini, coğrafyanın, haritanın namus olduğunu kaydederek, Pompeo'nun Türkiye'ye özür borçlu olduğunu vurguladı.

BEKLENTİMİZ TÜRKİYE'NİN BEKASINI TEHDİT EDEN ÖRGÜTLERE KARŞI ORTAK MÜCADELE

FETÖ firarileri Akın İpek ve Zekeriya Öz konusunda Avrupa bazında çalışmalardaki gelinen son duruma ve İngiltere'de mahkemenin Akın İpek'in iadesinin reddi kararına itiraz edilip edilmediğine ilişkin soruya Gül, "İngiltere Birleşik Krallık itiraz etti, temyiz yoluna başvurdu o karara karşı. O süreci de bekliyoruz, takip ediyoruz." yanıtını verdi.

Avrupa'da özellikle bazı ülkelerin, FETÖ mensuplarına kucak açtığına işaret eden Gül, "Bizim beklentimiz ister Avrupa ister Amerika olsun Türkiye'nin varlığını bekasını tehdit eden bu örgütlere karşı ortak mücadeleyi sağlamaktır." dedi.

FETÖ DAVALARINDA SON DURUM

FETÖ davalarında gelinen durum hakkında bilgi veren Gül, "Bu örgüt, algı operasyonlarını yapmaya mahir, kendisini gizlemeye programlamış bir örgüt. 'Bu örgütü temizledik, rahatladık' diyebileceğimiz bir durum yok, 'Hepsi bitti' diyemeyiz. Çünkü örgüt, temel yapısını kendisini gizleme üzerine kurmuş. Temel olarak yargı, emniyet ve askeriyede daha fazla örgütlemişler. Özellikle bu kurumlarda çok yoğun bir şekilde mücadelemizi sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

FETÖ ile mücadelenin bir parti meselesi olmadığını belirten Bakan Gül, "Devletimizin, ülkemizin, milletimizin birliği anlamında önemli. Bizler bugün varız, yarın yokuz ama bu ülkenin bağımsızlığını korumak adına bu mücadeleyi kararlı bir şekilde sürdüreceğiz." dedi.

ADALET HEPİMİZİN TEMEL YAKLAŞIMIDIR

Türkiye'de bir af meselesinin olmadığını, MHP'nin teklifinin de af değil infaz sürelerine yönelik bir çalışma olduğunu bildiren Gül, "Cumhurbaşkanımızın da bu konuda ortaya koyduğu tutum çok açık. Toplumda bu konuda rahatsızlık duyulacak, adalet duygusunu rencide edecek hiçbir adımı atamayız. Birçok şey eksik olabilir ama eksik olmayacak tek şey adalettir. Adalet hepimizin temel yaklaşımıdır." diye konuştu.

İnsanlardaki cezasızlık algısının adalete duyulan güveni sarstığını belirten Bakan Gül, "Ceza adaletini sağlayan, adalet duygusunu tam anlamıyla 'Adalet yerini bulmuştur' anlayışını sağlayacak çalışma önerimizi tamamladık. Bunu da siyaseten planlayıp uygun görülmesi halinde Meclisin takdirine sunacağız. Bu konuda temel yaklaşımımız, 'Yapanın yanına kar kalıyor' algısını ortadan kaldıracağız." değerlendirmesini yaptı.

YARGI REFORMU STRATEJİSİ BELGESİ, ŞUBAT AYINDA AÇIKLANACAK

Yargı Reformu Stratejisi Belgesi'nde hakim savcı sisteminde bir değişiklik yaptıklarını anımsatan Gül, hakim savcı yardımcılığı modeli konusunda çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

Yargı Reformu Stratejisi Belgesi'nin şubat ayı içerisinde açıklanacağını belirten Gül, şöyle devam etti:

"Belge konusunda çok büyük bir hazırlık yaptık. Geçtiğimiz ay kabine toplantısında hükümet üyelerimizi sunduk. Bakanlarımızın da önerileri oldu. Yargı mensupları, barolar, avukatlar ve vatandaşlara yönelik araştırma yaptık. 'Nasıl bir yargı reformu isteniliyor?' diyerek bir düzenleme yaptık ve inşallah şubat ayı içerisinde kamuoyuna açıklamasını yapacağız. 5 yıllık yargı reformunu ortaya koyacağız. Yargı reformunda temel yaklaşımımız, 'Güven veren adalet'."

SIĞINMA EVLERİNDE KALANLARIN OY KULLANMA TALEBİ

Sığınma evlerinde kalan kadınların oy kullanma isteği ve görme engelli vatandaşların kabartma oy kullanma talepleri olduğuna dair soru üzerine Bakan Gül, şu yanıtı verdi:

"Seçime ilişkin düzenlemeler, artık seçim sürecinde söz konusu olamaz. Engelli vatandaşlarımızla ilgi 24 Haziran Seçimlerinde düzenleme yaptık. Bir vatandaşımızın iradesini ortaya koymakta hangi konular engelse bunları kaldırmak boynumuzun borcu. Bu hususlarda elbette TBMM takdir edecektir ama bizler de teknik olarak her türlü desteği veririz. Çünkü her vatandaşımızın oyu değerlidir. Her vatandaşımızın şehrine, Türkiye'ye dair söyleyecek sözü vardır. AK Parti olarak daha fazla katılım, daha fazla demokrasi bizim temel yaklaşımımızdır. Bu hususlarda elbette çalışmalar yapılabilir."

FETÖ üyesi olmakla suçlanan tutuklu ve hükümlülerin oy kullanmak için dilekçe verdiği hatırlatılarak, organize bir hareketin söz konusu olup olmadığı sorulan Bakan Gül, şunları kaydetti:

"Türkiye'de seçimler, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) marifetiyle yargı gözetiminde yapılır. Hiç kimsenin bu hususla ilgili illegal hukuk dışı bir çabasına kimse izin veremez. Bu konuda YSK kararları açıktır, YSK'nin kararları dışında hiçbir şekilde illegal hukuk dışı bir çabayı hiçbir şekilde ülkemiz korumaz. Türkiye, her zaman seçimleri şaibesiz yapmıştır. Bu konuda devletimiz her türlü tedbiri almıştır, almaktadır. O yüzden milletimiz müsterih olsun, sandığa gönül huzuru içerisinde girsin. Hangi tercihte bulunuyorsa ülkemizin, şehrimizin geleceği için oyunu kullansın. Bu tür sorunları hiçbir şekilde Türkiye'de sorun oluşturmayacak konulardır." 

HAYVANLAR BİZİM CAN DOSTLARIMIZ

Hayvanları Koruma Kanunu ile ilgili yaklaşımlarının hayvanlara yönelik işkence, kötü muamelenin ceza hukukunun konusu olması gerektiği ve bu konuda öneriler hazırladıklarını aktaran Bakan Gül, "Hayvanlar bizim can dostlarımız, bu konudaki kötü muameleyi asla tasvip edemeyiz. Elbette bu konuda öneriler geldi ve tabii konu artık Meclisin gündemindedir. Bu konuda bizim de arzumuz bir an önce yasalaşması. Görmeye tahammül edemeyeceğimiz, insanlık dışı görüntüleri de görmek istemiyoruz. Ve caydırıcı önerilerimizi de paylaştık, umarımız en kısa zamanda kanunlaşır." diye konuştu.

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←