BAKAN GÜL: 2018 YILINDA 208 BİN 14 DOSYA UZLAŞMA İLE SONUÇLANDI A+ A-
14.03.2019

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 2018 yılında 208 bin 14 dosyanın uzlaşma ile sonuçlandığını vurgulayarak, “Uzlaştırmada, en başta suç mağdurunun hakları korunuyor, suçtan kaynaklanan bir zararı varsa bunun hızlıca telafi edilmesi sağlanıyor” dedi.

Ceza İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Ankara Hakimevi'nde gerçekleştirilen Uzlaştırma Ödül Töreni ve Basit Yargılama, Kamu Davasının Açılmasının Ertelenmesi, Ceza Kararnamesi Çalıştayı’nda konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Bağımsız ve tarafsızca çalışmaları, doğru ve adil kararlar yönünde cesaretlendirilmelidir. İnsana dokunan, vatandaş memnuniyetini esas alan uygulamalar teşvik görmelidir. Bu anlayışla ilk kez geçen sene uzlaştırmada başarı gösterenleri ödüllendirmiştik. Bugün bu uygulamayı gelenekselleştirme yolunda bir adım atıyoruz. Tespit ettiğimiz başarılı, örnek uygulamalarıyla Cumhuriyet başsavcılarımıza, savcılarımıza ve uzlaştırıcılarımıza teşekkür beratlarını takdim edeceğiz" dedi.

GÜVEN VEREN VE ERİŞİLEBİLİR BİR ADALET SİSTEMİ

Hukuk devletinin hak arama yollarını açık ve işler tutan devlet olduğunu belirten Bakan Gül konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hukuk devleti, sadece mahkemeye, üzerinde "ilam" yazılı bir belgeye değil, bizzat adalete erişimi garanti etmelidir. Vicdanları tatmin eden adalettir. Toplumda huzur ve güveni temin eden de adalettir. Tam da bu sebeple çalışmalarımızda bir yol haritası değeri taşıyan "Yargı Reformu Strateji Belgesi"nin temel vizyonunu güven veren ve erişilebilir bir adalet sistemi olarak belirledik. Güven veren adalet, merkezine insanı alan politikalar demektir. Güven veren adalet, sistemi değer merkezli inşa etmektir. Güven veren adalet, Diyarbakır'da, Erzurum'da, Antalya'da, İzmir'de, Ankara'da hakimler var diyebilmektir. Güven veren adalet, hakkın gecikmeden, zamanında teslimidir. Strateji belgemiz bu doğrultuda önemli yenilikler, hedef ve faaliyetler içeriyor.”

LEKELENMEME HAKKIYLA VATANDAŞ KORUNUYOR

Bakan Gül, asılsız isnatlar, soyut ve temelsiz ihbarlar veya ceza hukukunun alanı dışında kalan şikayetlerin sadece sisteme ilave bir iş yükü sonucunu doğurmadığını, vatandaşların onur ve saygınlığının korunması, gereksiz biçimde sistemin içine alınmalarının önlenmesini de zorunlu kıldığını vurguladı. Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 158'inci maddesinde yapılan düzenleme ile vatandaşların lekelenmeme haklarını daha güvenceli biçimde koruduğunu hatırlatan Bakan Gül, 60 bine yakın vatandaşın haksız başvurularla, soyut ve dayanaksız ihbarlara karşı korunduğunu ve lekelenmekten kurtulduğuna dikkat çekti.  

2018 YILINDA 208 BİN 014 DOSYA UZLAŞMAYLA SONUÇLANDI

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Bakanlık bünyesinde kurulan Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı sayesinde ceza adaleti sistemi içinde başvurulan alternatif çözüm yöntemleriyle çözüm önerilerinin geliştirildiğini ifade etti.  Geçtiğimiz yıl 208 bin 014 dosyada uzlaşmanın sağlandığını belirten Gül, aynı yıl 36 bin 882 dosyanın ön ödeme ile sonuçlandığını, 59 bin 320 dosyada ise kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararı verildiğini aktardı. Uzlaştırmanın fail-mağdur çatışmasını ortadan kaldırarak, yeni ihtilafların çıkmasını da önlediğine değinen Bakan Gül, şu görüşlerini paylaştı:

"Toplumsal barışa katkı sunuyor. Bir diğer sonuç, yargıdaki iş yüküyle ilgilidir. Uyuşmazlıkların klasik dava yolu dışında çözümü, ceza mahkemeleri ve savcılıkların iş yükünü azaltmaktadır. Emek, zaman ve kaynak tasarrufu sağlanmaktadır. Bununla bağlantılı olarak, uzlaştırma yoluna gidilmeyen veya gidilmesi mümkün olmayan davalardaki yargılamalar da hızlanmaktadır. Asıl olan mağdurun korunması, adalet duygusunun en kısa sürede tatmin edilmesidir."

UZLAŞMA SAYESİNDE KÜTÜPHANELER KURULUYOR, İHTİYAÇ SAHİPLERİ GİYDİRİLİYOR

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, tarafların uzlaşma sayesinde kütüphane kurulması, ihtiyaç sahiplerinin giydirilmesi, öğrencilere burs, şehit yakınlarına yardım yaparak anlaştıklarını belirtti.  Uzlaştırma uygulamalarının mağdurun korunması amacını da aşarak giderek bir sosyal sorumluluk projesine dönüştüğünü aktaran Gül, "Bu sonucun sağlanmasında en büyük katkı, bu sürecin taraflarına, vatandaşlarımıza aittir. Bu duyarlılıkları için vatandaşlarımıza minnetlerimi ifade ediyorum." dedi.

AP’NİN TÜRKİYE KARARINA TEPKİ

Yargı Reformu Strateji belgesinin Avrupa Birliği müzakere süreciyle ilgili teknik bir belge olma özelliği taşıdığını söyleyen Bakan Gül, AP'nin Türkiye ile müzakerelerin askıya alınması tavsiyesini içeren raporuna da tepki gösterdi. Bakan Gül, “Türkiye'ye karşı ön yargılarla dolu bu rapor, tarihe, Avrupa'nın bizatihi kendi değerlerine yabancılaşmasının belgesi olarak geçecektir. Bu raporun Türk Cumhuriyeti ve Türk milleti adına hiçbir karşılığı, hiçbir anlamı, hiçbir değeri bulunmamaktadır. Bizim açımızdan kabul edilebilir bir metin değildir. Bir taraftan demokrasiye, insan haklarına namütenahi serenatlar yaparken, diğer taraftan demokrasiye kastedenlere, hak ve özgürlükleri yaşatan toplumsal düzene savaş açanlara arka çıkmak tarihi bir çelişkidir” dedi.

TERÖRLE MÜCADELEMİZ, HAK VE ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİDİR

Terörle mücadelede politik seçiciliğin AB'nin ve dünyanın hayrına olmadığına işaret eden Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin varlık ve bekasına yönelen tehditlere verdiği mücadele, meşrudur, zorunludur, yerindedir. Bekası için üstüne titrediğimiz şey, adil devlettir, özgür millettir, güçlü Türkiye'dir. Bunlardan hiçbiri, dostluk iddiasında olanları rahatsız etmemelidir. Ne özgürlükleri güvenliğe, ne de güvenliğimizi özgürlüklere feda edemeyiz. Bunları beraber, bir arada yaşatacağız. Bu nedenle terörle mücadelemiz, özünde bir hak ve özgürlük mücadelesidir. Bu mücadelede yanımızda duranları da Türkiye'yi yalnız bırakanları da elbette unutmayacağız."

Bakan Gül, Avrupa ile ilişkilerinin akıbeti ne olursa olsun, Türkiye'nin yargı sistemini çağına ve insanına yaraşır bir düzeye taşımak için çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

Türkiye'nin reform iradesini canlı tuttuğunu anlatan Bakan Gül, şunları söyledi:

"Çünkü bu irade, Avrupa ile ilişkileri aşan bir anlam taşıyor. Çünkü bizim dikkatimiz, her şeyden önce toplumsal talep ve ihtiyaçlar temelinde yükseliyor. Bu talep ve ihtiyaçlar zemininde, ceza adaleti sistemimizi de hızlı, etkili ve adil biçimde çalıştıracak önlemler üzerinde dikkatle duruyoruz. Bir tek suçun bile cezasız kalmasına rıza gösteremeyiz. Bir tek masumun bile haksız suçlanmasına, gereksiz işlemlerin muhatabı olmasına tahammül edemeyiz. Bunun için ceza adaleti sistemini kendi amacına hasretmek zorundayız."

Törende konuşan Cumhurbaşkanlığı İdari ve Mali İşler Başkanı Metin Kıratlı arabuluculuk ve uzlaştırma gibi alternatif çözüm yollarının yargının iş yükünü hafiflettiğini belirterek, daha iyiye ulaşılması için çalıştayda yapılacak eleştirilerin büyük önem arz ettiğini söyledi. Kıratlı, “Uzlaştırma ile adalet sistemi cezalandırıcı bir süreçten işbirliğine dayalı bir sürece dönüşür” dedi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı (TBB) Metin Feyzioğlu da uzlaştırma uygulamasında gördüğü aksaklıkları anlatarak, “Uzlaştırma iyi bir müessese ama daha da iyileştirmemiz lazım” dedi.

Tören sonrasında uzlaştırma kurumunun geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla ülke genelindeki yıllık veriler değerlendirilerek en başarılı savcı ve uzlaştırmacılara plaket verildi.

  

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←