ARABULUCULUĞA ULUSLARARASI İLGİ A+ A-
12.09.2019

Adalet Bakanlığının iş hukuku alanındaki ihtilafların çözümü için hayata geçirdiği ve başarıyla yürütülen “Arabuluculuk” uygulaması, birçok ülkenin de dikkatini çekti. Bu ülkeler, sistemi kurmak için Adalet Bakanlığına işbirliği teklifinde bulundu.

Adalet Bakanlığının alternatif çözüm yolları üreterek yargının iş yükünün azaltılması ve adalet hizmetlerinin daha da hızlandırılması için hayata geçirdiği “Arabulucuk” uygulamasında yüzde 70’e yakın başarı yakalanması yurt dışında da dikkat çekti. Uygulamayı hayata geçirmek isteyen bazı ülkeler, Adalet Bakanlığından destek istedi. Bakanlık da adli işbirliği kapsamında talep gelen ülkelere uzman arabulucular göndererek eğitimler veriyor.

ARABULUCULAR GİNE CUMHURİYETİ’NDE

Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanlığı, gelen talep üzerine Gine Cumhuriyeti’ne arabuluculuk uygulamalarını anlatmak ve geliştirmek üzere heyet gönderdi. TİKA işbirliğiyle yapılan proje kapsamında Arabulucu Av. Dursun Yassıkaya ve Çatışma Uyuşmazlık Analizleri Uzmanı-TOBB ETÜ Uyuşmazlık Çözüm Merkezi Proje Geliştirme Koordinatörü Dr. Onur Yüksel’den oluşan heyet Gine Arabuluculuk Kurumu çalışanları ve Gine’deki arabuluculara Temel Arabuluculuk, Müzakere Teknikleri ve Türkiye’de Arabuluculuk Uygulamalarına ilişkin eğitim verdi. Gine Cumhuriyeti’nin tek arabulucusu olan Gine eski başbakanı Mohammed Said Fofana’nın da aralarında bulunduğu 42 kişilik Gine Arabuluculuk Kurumu çalışanları 2 günlük interaktif bir eğitim programına katıldı. Katılımcılara programın sonunda katılım belgesi verildi.

Gine Cumhuriyeti’ndeki eğitimlerle ilgili bilgiler veren Arabulucu Dursun Yassıkaya, Gine’de ve başka ülkelerde Arabuluculuğa ilişkin yapılabilecek birçok proje olduğunu belirterek, “Günümüzde uyuşmazlıkların çözümü için klasik yargıya alternatif olabilecek çözüm yöntemleri arayışına, dünya genelinde rastlıyoruz. Uzun süren yargılama, masraflar, kazan-kaybet sistemi, yargılama sonrası doğan yeni husumetler bu arayışın temel sebeplerini oluşturuyor.  Türkiye de aynı gerekçelerle arabuluculuk yöntemine geçti ve şimdi oluşturmuş olduğu arabuluculuk modelini ihraç etmeye hazır.” ifadelerini kullandı.

Dr. Onur Yüksel ise yaptığı açıklamada, “Türkiye ve dünyadan arabuluculuk örnekleri anlattığımızda Türk Arabuluculuk modeli Gine’de oldukça ilgi gördü. Eğitimlerimizi zamanla İleri arabuluculuk konularıyla sürdürmemiz bekleniyor.  Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı arabuluculuğa çok önem veriyor. Arabuluculukta çok iyi bir noktadayız. Bu eğitimden sonra TİKA işbirliği ile Gine Arabuluculuk Kurumundan seçilecek 10 kişilik bir grubun 1 haftalık süre için Türkiye’ye eğitim alması için gönderilmesi planlanıyor.” dedi.

Bilindiği gibi daha önce de Pakistan’dan gelen talep doğrultusunda uzman arabulucular eğitim vermişti.

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←