ADALET BAKANLIĞINDAN HACI BAYRAM VELİ ÜNİVERSİTESİ İLE EĞİTİM PROTOKOLÜ A+ A-
02.10.2019

Adalet Bakanlığı, hâkim ve savcıların eğitimiyle ilgili önemli bir protokolü daha hayata geçiriyor. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi ile yapılan protokol kapsamında kurulacak enstitü ile tüm eğitimler bilimsel ve akademik yönden uluslararası standartlara getirilecek.  

Adalet Bakanlığı ile Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Arasında “Eğitim, Danışmanlık, Araştırma Programları Hazırlamak ve Bakanlığa Nitelikli Personel Yetiştirmek Amacıyla Önlisans, Lisans ve Lisansüstü Eğitim Program ve Bölümleri Kurmak İçin İşbirliği Protokolü” imzalandı. Protokolü Adalet Bakan Yardımcısı Cengiz Öner ile Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Yusuf Tekin imzalandı.

ENSTİTÜ KURULACAK

Protokol kapsamında hukuk ve adalet alanında politika geliştirmeye yönelik araştırmalar yapmak, proje hazırlamak ve bunlara dair akademik programlar düzenlemek amacıyla enstitü kurulması kararlaştırıldı. Hacı Bayram Veli Üniversitesi bünyesinde kurulması öngörülen enstitü ile Adalet Bakanlığı ve üniversite tarafından ortaklaşa düzenlenecek tüm faaliyetler, bilimsel ve akademik yönden uluslararası standartlara getirilecek. Protokolle ayrıca araştırmaların planlanması, uygulanması ve değerlendirilmesinde bakanlığa destek verilerek adalet hizmetlerinin geliştirilmesine yönelik politika, faaliyet ve çalışma önerilerinde bulunulması hedefleniyor. 

Öte yandan protokolle Hacı Bayram Veli Üniversitesi bünyesinde eğitim programlarının hazırlanması ve ihtiyaç duyulan alanlarda personel yetiştirmeye yönelik önlisans, lisans ve lisansüstü programlarının açılması öngörülüyor. Yine protokol kapsamında üniversite bünyesinde açılacak lisansüstü eğitim programlarında akademik koşulları sağlayan hâkim ve savcılara, adaylara ve personele kontenjan ayrılacak.

SERTİFİKA VE MESLEK İÇİ EĞİTİM PROGRAMLARI AÇILACAK

Protokolle arabuluculuk, uzlaştırma, bilirkişilik, kişisel gelişim gibi sertifikaya veya belgeye bağlanan eğitim programlarının düzenlenmesi hususlarında da işbirliğine gidilecek. Adalet Bakanlığı protokol kapsamında yapılacak proje ve programlar için ihtiyaç duyulan bilgi, belge ve istatistikî veriler temin edilmesi, adalet politikalarının oluşturulması ve iyileştirilmesi amacıyla yapılacak bilimsel çalışmalara destek verecek.

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←