ADALET BAKANI SAYIN ABDULHAMİT GÜL`ÜN 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ ANMA VE DEMOKRASİ GÜNÜ MESAJI A+ A-
15.07.2018
Bundan iki yıl önce, 15 Temmuz’da, aziz milletimiz darbe girişimine kahramanca direnerek unutulmaz bir demokrasi mücadelesi vermiş, 15 Temmuz Destanı’nın şanlı tarihimize altın harflerle yazılmasını sağlamıştır.
Aziz milletimiz, aynen 1915 Çanakkale Savaşı’ndaki ve Kurtuluş Savaşı’ndaki mücadele ruhuyla hareket etmiş, işgalcilerin aziz vatanımızı asla teslim alamayacağını bütün dünya bir kez daha göstermiştir.
15 Temmuz Destanı demokrasi tarihimizde bir milattır. Bu milat ile darbeler tarihi kapanmış ve daha demokratik bir Türkiye’nin önü açılmıştır.
Bu demokrasi mücadelesinde hiçbir zaman inancını yitirmeyen ve dimdik ayakta duran başta Cumhurbaşkanımız, Başkomutanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve aziz milletimize şükranlarımı sunuyorum.
Bu alçakça girişime karşı yargımız da büyük bir fedakârlık ve dirayet ortaya koymuştur. Yasalar çerçevesinde elindeki bütün yetkileri kullanan savcı ve hâkimlerimiz, onlarla birlikte çalışan adlî personelimiz o gece adalet, hukuk, meşruiyet adına da destan yazmıştır. Daha sonraki süreçte de ülkemize bu büyük acıyı yaşatanların birçoğu yargılanmış ve hak ettikleri cezayı almıştır. Halen hukuk önünde hesap verenler ve bu suça ortak olanlar da hak ettikleri cezayı alacaklardır. Türk Yargısı, gecikmeyen adalet düsturu ile kısa bir süre içerisinde 15 Temmuz davalarını sonuçlandıracak, kılı kırk yaran bir titizlikle hakkedenlere hakettikleri cezayı verecektir. 
O karanlık gecede tankların önüne korkusuzca dikilerek, ezanını, bayrağını, istiklalini, istikbalini muhafaza ederek bir demokrasi destanı yazan bütün vatandaşlarımıza minnet ve şükranlarımı sunuyorum.
15 Temmuz Destanı’nın bütün şehit kahramanlarını şükran ve rahmetle anıyorum. Şehitlerimiz çok büyük ve övülmüş bir mertebeye kavuştular. Türkiye Cumhuriyeti yaşadıkça bu büyük fedakârlığı ve kahramanlığı sergileyen aziz şehitlerimizin isimleri de yaşayacaktır. Gazilerimize de hayırlı, uzun ömürler niyaz ediyorum.
Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←