ADALET BAKANI GÜL: HAKİM SAVCILIK MESLEĞİNDE İHTİSASLAŞMA OLACAK A+ A-
28.02.2019

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, hedeflerinin daha nitelikli yargı mensubu olduğunu vurgulayarak hakim savcı mesleğinde ihtisaslaşmaya gidileceğini kaydetti. Bakan Gül, “Yakında kamuoyuna açıklayacağımız yargı reformu belgesinde bu konu yer alıyor. Biz diyoruz ki artık standartlarımız objektif kriterlerimize göre daha yeterli ve seçkin. Tercimiz o yönde olsun ihtisaslaşma hususlarında da çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Adalet Bakanı Gül, Best FM’de katıldığı programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ADALETİN TEMELİ HUKUKTUR

Yargı Reformu Strateji Belgesi hakkında bilgi veren Bakan Gül, üçüncüsü hazırlanan bu çalışmanın 5 yıllık bir süreye yayılacağını belirterek, "Herkesin ihtiyacı adalettir. İnsanlar aç kalır, susuz kalır ancak adaletsiz kalamaz. Yeni dönemde hangi hususlarda eksiklik var, işte bunları ortaya koyacağız. Hem bunlar hem de ceza adaleti açısından, özellikle toplumu rahatsız eden bir çok konuda cezaları artırma konusunda ne gerekiyorsa, adaletin hızlı tecellisi konusunda ne gerekiyorsa bunların tamamı çalıştığımız ve çok önem verdiğimiz bir konu. Devletin temeli adalet, adaletin temeli ise hukuktur. FETÖ'nün tahrip ettiği yargıda, birçok kumpasın yapıldığı noktada neler yapılması gerekiyor, hepsini ortaya koyuyoruz" dedi.

2019’DA YARGIYA GÜVEN YILI OLMASINI HEDEFLİYORUZ

Adalete güven konusunun önemine işaret eden Gül, "Özellikle biz, 2019'un yargıya güven yılı olmasını hedefliyoruz. Bu konuda önemli mesafeler aldık. Kimsenin elinde sihirli değnek yok. Bunları görerek çözeceğiz. Ancak ne olursa olsun insanımızın, adalete yaslanması gerektiğini bilmesi gerekir. Zengin olsun, fakir olsun, herkesin adalete ihtiyacı vardır. Statü, para huzur getirmez. Yalnızca adalet huzur getirir." diye konuştu.

MAKUL SÜREYİ TESPİT ETTİK

Bakan Gül, adaletin hızla sonuca varabilmesi için hedef süre uygulaması başlattıklarını hatırlatarak, bu kapsamda özellikle soruşturma ve kovuşturma konusunda bazı davalarda çalışma yaptıklarını anlattı. Yaklaşık 2 bin dosya üzerinde çalışarak başlıklar çerçevesinde, savcının önüne gelen bir konunun ne kadar sürede tamamlanması gerektiğine baktıklarını belirten Gül, şu değerlendirmede bulundu:

"Makul süreyi tespit ettik. Bir dosya örneğin ne kadar sürede bitmeli, 100 gün veya 150 gün. 1 Ocak'tan itibaren vatandaşa adliyelerde ne veriliyor? 'Senin davadan şu kadar sürede bitecek.' Vatandaş da 'En fazla bu kadar sürede bitecek' diyor. Önünü görebiliyor. Bu süreler, azami sürelerdir. Daha kısa da sürebilir. Elbette, dosyaya yeni delil girer ise uzayabilir. Ancak temel hedef, vatandaşa bildirilen hedef süredir. Biz, bunun denetimini de yapacağız. Gerekçesi yok ve vatandaşa belirlenen sürede bitmemiş. Bunu da denetleyip, hatayı tespit edeceğiz. Biz, bunu sıfır hata ile tamamlayacağız. Bu konuyu istinaflar için de belirleyeceğiz. Hem Yargıtay hem Danıştay hızlanacaktır. Örneğin, cinayet davasının şu anda 753 gün ortalama görülme süresi. Hedefte ise 300-390 günde tamamlanacak. Elbette, bu hedef sürelere laboratuvar gibi bakılacak."

YENİ PERSONEL ALIMI OLACAK

Adalet Bakanı Gül, FETÖ ile mücadelede sosyal medya veya farklı mecralarda masum kişileri lekelemeye yönelik art niyetli davranışların olduğuna dikkat çekti. Bakan Gül, "Gerçek olan hukuk ve adalettir. Biz, bunu sağlıyoruz. FETÖ'cüler hukuk veya yasa dinlemezlerdi. Şu veya bu sebeple birilerine iftira atılıyordu. Şu ana kadar 55 bin kişi böylelikle savcının, emniyetin önüne çıkmadan, kimsenin haberi olmadan aklandı. Masum vatandaşın lekelenmesine izin vermiyoruz."

Adliyelerde hizmet kalitesinin arttırılması yönünde de önemli çalışmalar yapıldığını anlatan Bakan Gül, "Çok önemli adliye binaları ve hizmetler yaptık. Nicelik olarak artırdık. Artık, nitelik olarak bir atılım yapıyoruz.  Meslek öncesi ve meslek içi eğitime önem veriyoruz. Savunma hususunun eksik gitmesinin önüne geçiyoruz. Yakın zamanda açıklayacağımız reform paketimiz var. Örneğin, avukatlık sınavı getiriyoruz. Fakülteden mezun olunca, hemen avukatlık yapmak mümkün olmayacak. Bu sınav gelince ne olacak, fakültelerde eğitimin kalitesi artacak. Bu sınavı ÖSYM yapacak. Şu anda fakültelerde olan öğrencileri kapsamayacak. Çünkü onlar, fakülteye girerken bu sınav gündem de yoktu. Bundan sonra tercih edenleri kapsayacak. Niteliği arttırmak için garklı uygulamaları da devreye sokacağız. Yakın bir zamanda bunları da kamuoyu ile paylaşacağız." diye konuştu.

HAKİM VE SAVCILIKTA İHTİSASLAŞMA

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, hakim ve savcılık makamlarında ihtisaslaşmaya yönelik çalışmaların da yapılacağını belirterek, “Savcı, savcılığa devam edecek, ceza hakimi belirli bir süreden sonra ceza hakimi olarak devam edecek, ticaret hakimi kalkıp bir Ağır Ceza’da üye olmayacak. Bu anlamda ihtisas hakimliği ve ihtisas savcılığı konusunda bir çalışmamız var. Yakında kamuoyuna açıklayacağımız yargı reformu belgesinde bu konu yer alıyor. Şimdiye kadar olan bu tür değişimler ihtiyaçtan dolayıydı. Ama biz diyoruz ki standartlarımız objektif kriterlerimize göre daha yeterli ve seçkin bir şekilde artık tercimiz o yönde olsun ihtisaslaşma hususlarında da çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←