ADALET BAKANI GÜL, 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI A+ A-
08.03.2019

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, cinsiyet temelli her türlü ayrımcılığa karşı olduklarını belirterek, "Kadın arkasında hukuk ve adalet olduğu için güçlüdür. Ben şiddetin, istismarın, nefret dilinin olmadığı ve kadının toplumun her kesiminde daha da güçlü olduğu bir gün için bu günün milat olmasını temenni ediyorum” dedi.

Bakan Abdulhamit Gül, bakanlık birimlerini ziyaret ederek, burada görev yapan kadın personelin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü tebrik etti. Adalet Bakanı Gül, kadın personele karanfil ve ayna hediye ederek 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı. 

Cinsiyet temelinde tüm ayrımcılıklara karşı olduğunu vurgulayan Adalet Bakanı Gül, dünya kadınlar gününün sadece bir güne sığdırılmasının mümkün olmadığını söyledi.

TOPLUMUN HERKESMİNDE DUYARLILIĞA İHTİYAÇ VAR

Kadınlarının değerli olduğu bilincinin her zaman artarak devam etmesi gerektiğini belirten Bakan Gül şöyle konuştu:

“Kadınların hem sosyal hayatta hem kamusal hayatta toplumun her alanında cinsiyet veya farklı bir ayrımcılığa tabi tutulmaksızın eşit bir şekilde toplumun her kesiminde yer almasını savunuyoruz. Bu konuda çok önemli gelişmeler olmakla birlikte kadına yönelik cinsel istismarın, şiddetin kabulü asla mümkün değildir, bu konuda sıfır tolerans gösteriyoruz. Bu konuda yargı da çok özel bir gayret göstererek, kadının, mağdurun, haksızlığa uğrayan, şiddete uğrayan, istismara uğrayan kadının her zaman yanında olmuştur. Ama elbette sadece yargı değil toplumun her kesiminde ve her alanında bu konuda özel bir duyarlılığa ihtiyaç vardır. Eğitimden aileye, yargıdan medyaya toplumun her kesiminin bu konuya duyarlı olmasıyla elbette sorunlar daha minimum düzeye inecektir.”

ŞİDDETİN, İSTİSMARIN, NEFRET DİLİNİN OLMADIĞI GÜNLER TEMENNİ EDİYORUM

Kadınlara verilen hakların bir lütuf olmadığını anlatan Adalet Bakanı Gül konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu konuda kadınlara verilen haklar bir lütuf değildir. Kadın bir birey olduğu için bu haklara doğuştan sahiptir ve kadının arkasında bir erkeğin değil, kadının arkasında hukukun olduğuna inanıyorum. Kadın arkasında hukuk ve adalet olduğu için güçlüdür. Çünkü kadın toplumun eşit ve güçlü bir bireyi olarak toplumun her alanında güçlü bir şekilde katılım sağlayan toplumun en önemli değerlerindendir. Bu nedenle kadına verilen bu anlamdaki bir takım haklar onlara sanki lütufmuş gibi değil, kadının zaten gücü, hukukun ve adaletin kendisinden gelmektedir. Biz kadınlarımızın arkasında bir erkek ya da farklı bir sınıfın desteği değil de hukukun ve adaletin daha güçlü bir şekilde durduğu, kadınlarımızın daha güçlü olduğu ve toplumun her kesiminde kendini var ettiği günleri arzuluyoruz. Temennimiz bu yöndedir. İnşallah hepimiz de çabamızı bu yönde ortaya koyacağız. Ben şiddetin, istismarın, nefret dilinin olmadığı ve kadının toplumun her kesiminde daha da güçlü olduğu bir gün için milat olmasını temenni ediyorum. Tüm çalışma arkadaşlarımı da tebrik ediyorum.”

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←