ADALET BAKANI BEKİR BOZDAĞ GÜNDEME İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU A+ A-
23.03.2017

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Barolar Birliği’ni bu kadar siyasetin içerisine sokmaya, gündelik politikalarda, tartışmalarda taraf yapmaya kimsenin hakkı yok, Barolar Birliği Başkanının da hakkı yok” dedi.

Bakan Bozdağ, “Maalesef Barolar Birliği ve diğer bazı birlikler, kanunların kendilerine tayin ettiği sınırların dışında işler yapıyorlar. Onlar yorumla bunu kendilerine bir hak olarak görüyorlar ama bence onların böyle bir hakkı yok” dedi.

Bakan Bozdağ’ın açıklamalarından bazı bölümler şu şekilde:

CHP’YE ALTERNATİF GENEL MERKEZ, ALTERNATİF BAŞKAN

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, siyasete meraklı bir arkadaşımız. Yani bu işi biraz seviyor. Ama yanlış yerde duruyor. Barolar Birliği Başkanlığı’nda değil de CHP’nin içinde siyaset yapmış olsa daha doğru bir iş yapmış olur. Ama maalesef Barolar Birliği şu anda alternatif CHP Genel Başkanlığı, Genel Merkezi gibi bir faaliyet gösteriyor. Barolar Birliği alternatif genel merkez, Sayın Feyzioğlu da alternatif Genel Başkan. CHP'nin kongresi var, inşallah Feyzioğlu alternatiflikten çıkar da Genel Başkan olur, Barolar Birliği de böylece kurtulmuş olur. Onlar da kendi işlerine bakarlar.

BAROLAR BİRLİĞİNİ SİYASETE SOKMAYA KİMSENİN HAKKI YOK

Barolar Birliğini bu kadar siyasetin içerisine sokmaya, gündelik politikalarda, tartışmalarda taraf yapmaya kimsenin hakkı yok, Barolar Birliği Başkanının da hakkı yok. Avukatların hepsi Barolar Birliği Başkanı gibi düşünmüyor. Şu anda gücü elinde bulundurduğu için sanki avukatların hepsi böyle düşünüyormuş gibi bir algı yaratmaya çalışıyor ve taşra baroları da Barolar Birliği Başkanının kurduğu bu mahalle baskısından endişe ediyorlar.

BAŞKANLAR ÜZERİNDE MAHALLE BASKISI KURMUŞTUR

Ben bakıyorum şimdi ‘Evet’ diyeceğini bildiğim kişiler var, onlardan ben şu ana kadar bir açıklama duymadım. Barolar Birliği büyük bir mahalle baskısını da Baro başkanları üzerinde kurmuştur ama avukatlar üzerinde bir baskı kurabilecek gücü olduğuna ben inanmıyorum. Benim bir sürü tanıdığım avukat arkadaşlarım var onlar da kendi açılarından ‘Evet’ diyorlar ve ‘Evet’ çıkması için uğraşıyorlar.

GAYRETLERİNİ AVUKATLARIN HAKKI HUKUKU İÇİN KULLANSALAR MAKBULE GEÇER

Yalnız kurumsal olarak Barolar Birliği’nin bu işe alet edilmesini ben doğru bulmuyorum. Türkiye’de Barolar Birliği gibi, Tabipler Birliği gibi bazı örgütlerin nasıl politize olduğunu hepimiz görüyoruz. Avukatların, doktorların hakkı, hukuku konusunda çalışması gerekenler, siyasal düşüncelerinin daha da güçlenmesi için çalışmaktan başka bir iş yapmıyorlar. Keşke Barolar Birliği Başkanı bu çalışmayı yapacağına, avukatların hakkı ve hukukuyla ilgili büyük bir gayretin içerisinde olmuş olsa daha da makbule geçer.

BATAKLIĞA GİRMEDE ZİRVE YAPIYORLAR

İzmir Barosu geçenlerde bir video hazırlamış ve orada dini değerlere de saygısızlık yapan bir ifade var. Onu da kullanıyor. Din hakkında cehalet zirve yapınca, onunla ilgili konuştuğunuzda da bataklığa girmede zirve yapıyorlar. Aynı şeyi orada da görüyoruz. Ben onun için diyorum ki herkes işini yapsın, herkes işine baksın, herkes kanunların verdiği yetkileri kullansın, bunun dışına çıkmasın. Maalesef Barolar Birliği ve bazı birlikler kanunların kendilerine tayin ettiği sınırların dışında işler yapıyorlar. Onlar yorumla bunu kendilerine bir hak olarak görüyorlar ama onların böyle bir hakkı yok.

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←