ADALET BAKANI ABDULHAMİT GÜL: “AMAÇ SPORDA ŞİDDETİN ÖNLENMESİ” A+ A-
10.08.2017

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'un uygulanması konulu toplantıya katıldı.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'ın koordinasyonundaki toplantıda, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve sporun zirvesinden önemli isimler de hazır bulundu.

Gençlik ve Spor Bakanlığında düzenlenen toplantının ardından gerçekleştirilen ortak basın açıklamasında Konuşan Adalet Bakanı Gül, toplantının oldukça verimli geçtiğini söyledi.

Adalet Bakanı Abdulhamit’in açıklamalarından başlıklar şöyle:

“Bugün özellikle sporda şiddet ve sporda güvenliği merkeze alan çok önemli ve verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Gençlik ve Spor Bakanımızın başkanlığında ilgili paydaşlar, yine federasyon başkanlarımızla çok verimli istişareler yaptık. Gerçekten 6222 Sayılı Yasa birçok sorunu çözmüş, az önce Sayın İçişleri Bakanımızın da söylediği gibi şiddetin azalmasına sebebiyet vermiş önemli bir kanundur. Yalnız uygulamada görülen aksaklıklar, yahut ihtiyaç duyulan konular nelerdir bunlarla ilgili bir değerlendirme yapma imkanı oldu. İlgili arkadaşlarımızla birlikte Gençlik ve Spor Bakanlığımızla, İçişleri Bakanlığımızla irtibatlı ve koordineli olarak bu hususta kanunda genel olarak bir eksiklik yok ama uygulamada ihtiyaç duyduğumuz bazı konularla ilgili 6222 sayılı yasada revizyona gidilebilir. İhtiyaç duyulan konularda bir değişiklik yapılabilir. Bunların içeriğini konuşacağız.

“Temel Amaç Şiddetin Ortadan Kalkması”

Yine spor alanı kavramının kapsamın genişletilmesi, deplasmandan gelen ya da şehre giren takımların bekli stada taşmasını, taraftarların bir şekilde bu şiddeti önlemeye yönelik spor alanı kavramı yasada genişletilebilir. Bu hususlarda somut adımları atacağız, başlatacağız. Bu konuda temel amacımız şiddetin ortadan kalkması, keyifli bir maçın hem statta hem televizyon ekranında izlenebileceği bir ortama kavuşması. Bu hususta tüm savcılarımız, mahkemelerimiz gerekli titizliği ortaya koymakta, bu konularla ilgili farkındalık oluşturacak şekilde ilgili federasyonlarımız, gerek adalet akademisi, gerek hakim ve savcılarımızla ortak işbirliği çalışmalarını artıracağız. Bu konuda eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarımız daha da artıracağız.

“Samsundaki Sporda Şiddet Olayları ile ilgili yakalama kararı”

Bu vesile ile Samsun’da oynanan en son maçla ilgili olarak Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yapmış olduğu tahkikat devam etmektedir. Bu soruşturma sürecinde 4 kişi hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır. Bu konu ile ilgili de kolluk kuvvetlerimizin de desteği ile en kısa zamanda bu fairplay’i, dostluğu ve centilmenliği ortadan kaldıran bu tür görüntülere sebebiyet verenlerle ilgili de yargımız hakim savcılarımız da hızlı etkin bir şekilde ve bu suçları önleyecek bir şekilde çabalarını göstermektedirler. Bu çabalar artarak devam etmektedir. Ben bu toplantının sporda şiddeti sona erdirme hususunda çok önemli bir dönüm noktası olduğunu düşünüyorum. Ve bütün vatandaşlarımızın ve taraftarın keyifle izleyeceği bir sezon olmasına vesile olmasını diliyorum. Bakanımıza, İçişleri Bakanımıza ve Federasyon Başkanımıza ve tüm ilgililere selam ve sizlere saygılarımı sunuyorum.”

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←