30. SEEPAG KONFERANSI TÜRKİYEDE YAPILDI A+ A-
05.04.2019

Adalet Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü ev sahipliğinde 30. Güneydoğu Avrupa Savcıları Danışma Grubu (SEEPAG) Konferansı düzenlendi.

Konferansta konuşan Adalet Bakan Yardımcısı Cengiz Öner grubun kurulduğu 2003 yılından bu yana, uluslararası suçların etkin bir şekilde soruşturulmasında ve nihayetinde suçluların cezalandırılmasında önemli bir rol oynadığını vurgulayarak, “Ulusal ve uluslararası güvenliği tehdit eden boyutlara ulaşan bu suçlarla mücadelede ülkeler arası iş birliği kaçınılmaz bir gerekliliktir." dedi.

TERÖR ÖRGÜTLERİ TÜM DÜNYAYA TEHDİTTİR

SEEPAG'ın, sınır aşan suçlarla mücadelede ülkeler arası adli iş birliğini kolaylaştırmak ve hızlandırmak amacıyla bölgesel iş birliğinin arttırılması için oluşturulmuş uluslararası bir mekanizma olduğunu ifade eden Bakan Yardımcısı Cengiz Öner sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başta terör, uyuşturucu ve göçmen kaçakçılığı ile insan ticareti suçları olmak üzere son yıllarda bilişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerle birlikte siber suçlar da giderek dünyada yaygınlık kazanmıştır. Sınır aşan suçların en başında yer alan terörizm, tüm uluslara ve tüm insanlara yönelik ve her an her yerde karşımıza çıkabilecek bir suçtur. Malumunuz ülkemiz, terörizmle uzun bir süreden beri mücadele eden bir ülkedir. Bu konularda Türkiye, birçok tecrübe edinmiştir. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra karşılaştığımız FETÖ terör örgütü ve ülkemizin güvenliğini tehdit eden PKK terör örgütü ile ülkemiz ciddi bir mücadele verdi. Malumunuz olduğu üzere terör suçları sadece ülkemizi ilgilendiren suçlar değildir. Bunların ulusal boyutu dışında uluslararası boyutu da bulunmaktadır. Her ne kadar bu terör örgütlerinin direkt muhatabı Türkiye olsa da, ülkemizin bu suçlarla mücadele konusunda uluslararası boyutta da bir desteğe ihtiyacı vardır. Tüm ülkelerin bu desteğe ihtiyacı vardır. Terör örgütleri, sadece bulundukları ülkeleri hedef alan örgütler değildir. Tüm dünyaya tehdittir. Bu alandaki iş birliğinin çok önemli olduğunu biliyoruz.”

Konferansta İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, Adalet Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdür Yardımcısı ve SEEPAG Dönem Başkanı Hatice Seval Arslan ve Güneydoğu Anadolu Kanun Uygulama Merkezi (SELEC) Genel Koordinatörü Snejana Maleeva da birer konuşma yaptı. Toplantı açılış konuşmalarının ardından basına kapalı devam etti.

DÖNEM BAŞKANLIĞI TÜRKİYE’DE

Güneydoğu Avrupa Suçla Mücadele Merkezine (SELEC) yardım eden ve dünyanın sayılı savcı ağlarından biri olan Güneydoğu Avrupa Savcılar Danışma Grubu (SEEPAG), önem arz eden sınırı aşan suçların soruşturulması ve kovuşturulmasında uluslararası adli iş birliğinin kolaylaştırılması amacıyla, her yıl bir üye ülkenin üstlendiği dönem başkanlığında toplanıyor.

Belgrad'da 2018 yılında düzenlen 29'uncu toplantısının sonunda yapılan seremoniyle, bu yılki ev sahipliği için dönem başkanlığı, Sırbistan'dan Türkiye'ye devredildi.

12 Aralık 2003 tarihinde kabul edilen deklarasyonla oluşturulan SEEPAG'e, Türkiye, Arnavutluk, Bulgaristan, Bosna Hersek, Karadağ, Macaristan, Kuzey Makedonya, Moldova, Sırbistan, Romanya ve Yunanistan olmak üzere toplam 11 ülkenin üyeliği bulunuyor.

SEEPAG Genel Kılavuzları uyarınca alfabetik başkanlık sırasına göre 2020 yılı SEEPAG Başkanlığı Arnavutluk'a devredildi.

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←